نتایج در این بخش نمایش داده می شود

تهافت الفلاسفه یا تناقض گویی فیلسوفان ( امام محمد غزالی )

مشخصات کتاب

نام کتاب :تهافت الفلاسفه یا تناقض گویی فیلسوفان

نویسنده : امام محمد غزالی

مترجم : دکتر علی اصغر حلبی

ناشر :جامی

دسته بندی :فلسفه و منطق

سال چاپ :1382

نوبت چاپ :اول

صوت کتاب : ناموجود
کتاب تهافت‌الفلاسفه یا تهافهالفلاسفه )تناقض‌گویی فیلسوفان) کتابی است از ابوحامد محمد غزالی، دانشمند، فقیه، و متفکر برجسته ایرانی در قرن پنجم هجری که در رد آراء و عقاید فلاسفه یونان و نیزدر رد فلاسفه اسلامی مخصوصا فارابی و ابن سینا و در واقع و بطور کلی در رد فلسفه، و به زبان عربی نوشته شده‌است. غزالی در سه مسئله حکم به تعارض فلسفه ابن سینا با دین اسلام می‌دهد و آن را کفرآمیز می‌داند.
غزالی این کتاب را با انگیزه‌های اعتقادی نگاشته و در آن به شدت از فلاسفه انتقاد کرده و آنها را به طور شدیداللحنی، مورد سرزنش قرار داده است و در چندین مورد تناقضات اقوال فلاسفه را روشن و بعضی از این تناقضات را مستلزم کفر می‌داند. وی در این کتاب افزون بر رد فیلسوفان و فلاسفه که هدف اصلی‌اش در نگارش آن بوده است در برخی موضوعات دیگر مانند تاریخ علوم طبیعی و بویژه در تاریخ پزشکی حائز اهمیت می‌باشد.
انگیزه غزالی در نوشتن کتاب تهافت الفلاسفه را می‌توان در راستای اندیشه فراگیر ستیزه‌جویانه او با هرگونه تفکر غیردینی به‌شمار آورد. این اندیشه پس از او در قالب دیگر افراد و جریانهای فلسفه‌ستیز دنبال شد و بعد از او نویسندگان دیگری هم در شیوه نگرش و روش اندیشیدن، هم در نگارش کتاب، و هم حتی در نام‌گذاری آثار خود، روش غزالی را در تهافهالفلاسفه دنبال نمودند
این کتاب شامل ۴ مقدمه، ۲۰ مسئله و ۱ خاتمه‌است.
مقدمه اول: در این باب است که رئیس فلاسفه، ارسطوست، او که آراء فلاسفه را به نیکی تلخیص کرد.
مقدمه دوم: اینکه بعضی از آراء فلاسفه با «دین» سر و کاری ندارد و مربوط به علوم طبیعی است ولی بعضی از آراء آنها، متعرض دین می‌شود مانند (قول به قدم عالم) و اینجاست که باید توقف کرد.
مقدمه سوم: در بیان تناقض گویی فیلسوفان است.
مقدمه چهارم: در بیان این نکته که تمسک فیلسوفان به ریاضیات و منطق، به نسبت با اصول دین ضروری نیست.
هرکدام از این مقدمات وجهی از کتاب را در نقد و رد آراء فیلسوفان، بازتاب می‌دهند.
این کتاب توسط حسن فتحی و علی اصغر حلبی به فارسی ترجمه شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *