نتایج در این بخش نمایش داده می شود

سیمرغ خیال (دکترمحمدتقی گودرزی)

مشخصات کتاب

نام کتاب :سیمرغ خیال

نویسنده : دکتر محمد تقی گودرزی

مترجم : ندارد

ناشر :کلک سیمین

دسته بندی :ادبیات عرفان

سال چاپ :1387

نوبت چاپ :اول

قیمت چاپی : 15,000 تومان

قیمت دیجیتالی : 4,000 تومان
کتاب سیمرغ خیال تالیف دکتر محمد تقی گودرزی از انتشارات کلک سیمین؛ کتابی است در حوزه ادبیات عرفانی.
علوم بلاغی در آغاز با تامل و تدبر در آیات قرآن کریم و احادیث و اشعار عربی پدید آمد که شامل علم معانی، بیان و بدیع می شود. معانی و بیان زیر ساخت علم بلاغت است، در حالی که بدیع به جهات ساختاری این علم توجه می کند. از سوی دیگر، محدوده علم بیان و بدیع ادبیات و شعر می‌باشد و محدوده علم معانی زبان است. بحث مجاز در حوزه علم بیان مطرح می شود که به واسطه آن راه‌های مختلف و شیوه های گوناگون ایراد معنی واحد، همراه با اختلاف در وضوح دلالت تحقق می یابد و معنای آن استعمال کلمه در غیرمعنای حقیقی است. لازمه صورتهای گوناگون مجاز، برخورداری از عنصر خیال است و بدین ترتیب سخن غیرمخیل از حوزه علم بیان خارج می شود.
در مورد ارتباط علوم سه گانه بلاغی باید گفت: علم معانی بر بیان تقدم دارد، زیرا بیان بعد از رعایت مطابقت با مقتضای معانی حاصل می شود، اما بیان بر بدیع مقدم است، زیرا بدیع از توابع بلاغت است و پس از مطابقت و دلالت (‌معانی و بیان) به آن نیاز پیدا می شود.
در این کتاب برای آموزش تشبیه، مجاز، استعاره و کنایه جدول‌هایی تهیه شده که برای یادگیری بسیار مفید است . در آغاز هر بحث دیدگاه‌های صاحب‌نظران و استادان برجسته این دانش بیان گردیده تا باجمع بندی آنها به دیدگاهی واحد در این موضوعات دست یابد. در پایان هر بخش نیز آزمونهایی برای خودآزمایی دانش‌پژوه قرارد داده شده است.


تهیه و تنظیم: زهرا سلیمی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *