نتایج در این بخش نمایش داده می شود

کلیات سعدی

مشخصات کتاب

نام کتاب :کلیات سعدی شیرازی

نویسنده : سعدی

مترجم : ---

ناشر :مرا

دسته بندی :ادبیات کهن

سال چاپ :1389

نوبت چاپ :---

قیمت چاپی : ---

قیمت دیجیتالی : 1,500 تومان
 

ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلِح بن عبدالله بن مشرّف، متخلص به سعدی شاعر و نویسنده پارسی‌گوی ایرانی در سده هفتم هجری (سده ۱۳ میلادی) است. وی در نظامیه بغداد مهم‌ترین مرکز علم و دانش جهان اسلام آن روز تحصیل کرد، هدف از تأسیس مدارس نظامیه، پرورش افرادی بود که فقه شافعی و کلام اشعری را تدریس کنند. وی سپس به‌ عنوان خطیب به مناطق مختلفی همچون شام و حجاز سفر نمود بعدها به زادگاهش شیراز بازگشت و تا پایان عمر در آنجا اقامت داشت. نکته قابل توجه در بررسی مذهب سعدی این است که او اصراری به تبلیغ مذهب خود و زیر سؤال بردن سایر مذاهب ندارد و بیشتر به‌عنوان یک شاعر به انعکاس و تبیین اصول اخلاقی می‌پردازد. بیشتر عمر ایشان مصادف با حکومت اتابکان فارس در شیراز بود. با حمله مغول بسیاری از حکومت‌ها همچون خوارزمشاهیان و عباسیان سقوط کردند اما سرزمین فارس با تدبیر ابو بکربن سعد معروفت ترین حاکم شیراز در امان ماند که دلیل مدح سعدی از وی همین ایستادگی و رشادت‌های اوست. در همان دوران با اوج گیری تصوف تاثیر این جریان فکری و فرهنگی در آثار سعدی قابل ملاحظه است.
بسیاری از پژوهشگران معتقدند سعدی تحت تاثیر مذهب شافعی و اشعری بوده و به همین دلیل شاعری تقدیرگرا است حتی افتادن برگی از درخت را ناشی از اراده خداوند می‌داند؛ پس خوبی و بدی در ذات انسان‌ها سرشته شده و قابل تغییر نیست شباهت قابل توجه فارسی امروزی و زبان سعدی نشان دهنده تاثیر انکار ناپذیر وی بر زبان فارسی است . او برخلاف نویسندگان معاصر خود ساده‌نویسی و ایجاز را در پیش گرفت و این امر او را به چنین شهرتی رساند. آثار او که اصطلاحاً سهل ممتع است و در آن‌ها نکته‌سنجی و طنز آشکار یا پنهان قابل ملاحظه است.
سعدی نه تنها در دوران خودش بسیار مشهور بود در دوران حاضر نیز آثار وی حتی در هندوستان، آسیای صغیر و آسیای میانه به زبان فارسی یا به صورت ترجمه حتی در اروپا در دسترس علاقه‌مندانش قرار گرفته است. حتی حافظ درغزل‌هایش تحت تاثیرسبک سعدی شعر سروده است. در ادبیات معاصر نیز محمدعلی جمال‌زاده و ابراهیم گلستان از او تأثیر پذیرفته‌اند. تاثیر بوستان و گلستان بر اندیشمندان غربی از جمله ولتر و گوته را نمی‌توان نادیده گرفت. حتی دنیای موسیقی هم از آثار این شاعر بزرگ بی‌بهره نماند و خوانندگانی چون تاج اصفهانی، محمدرضا شجریان و غلامحسین بنان بسیاری از غزل‌های او را خوانده‌اند.
از سعدی آثار متعددی برجای مانده که می‌توان آنها را به دو دسته منثور و منظوم تقسیم کرد. آثار منثور، آثاری است که به نثر نگاشته شده‌اند مانند بخش اعظم گلستان سعدی و آثار منظوم، دربردارنده بوستان سعدی،غزلیات فارسی و عربی، قصاید و ملمّعات وچند عنوان دیگر است. از گذشته تا کنون به مجموعه این آثار که در یک یا چند جلد گردآوری گردیده کلیات سعدی اطلاق می‌شود. کلیات در بر گیرنده: رسایل منثور، که شامل ۶ رساله است؛گلستان و بوستان، قصیده، مرثیه، ملمّعات ، مثلثات، ترجیعات،مجموعه غزل‎‌ها، قطعه، رباعی و مفردات می‌باشد.
گلستان: اثری است منثور که با مدح و ثنای پروردگار آغاز می‌گردد و دارای هشت باب به این شرح می‌باشد: درسیرت پادشاهان ـ در اخلاق درویشان ـ در فضیلت قناعت ـ در فواید خاموشی ـ در عشق و جوانی ـ در ضعف و پیری ـ در تأثیر تربیت و در آداب صحبت
بوستان: اثری منظوم است. که دیباچه آن در ثنای خداوند یکتا و مدح پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه و سپس در مدح کسانی همچون ابوبکر سعد بن زنگی آمده و در ده باب نگاشته شده: در عدل و تدبیر و رای ـ در احسان ـ در عشق و مستی و شورـ در تواضع ـ در رضا ـ در قناعت ـ در عالم تربیت ـ در شکر بر عافیت ـ در توبه و راه صواب و باب دهم در مناجات و ختم کتاب.


تهیه و تنظیم: زهرا سلیمی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *