نتایج در این بخش نمایش داده می شود

سوکارنو(سیندی ادامز)

مشخصات کتاب

نام کتاب :سوکارنو

نویسنده : سیندی ادامز

مترجم : سید‌ابوالفضل علیزاده‌طباطبائی

ناشر :کلک سیمین

دسته بندی :ادبیات سیاسی

سال چاپ :1391

نوبت چاپ :اول

قیمت چاپی : ---

قیمت دیجیتالی : 4000 تومان
«سوکارنو» ترجمه سید ابوالفضل علیزاده نوشته سیدنی آدامز روزنامه‌نگار، نویسنده و مجری برنامه‌های خبری تلویزیون آمریکا است. وی در این کتاب زندگینامۀ سوکارنو، رهبر استقلال و نخستین رئیس‌جمهوری اندونزی را در سال ۱۹۶۵ به طوری که سوکارنو شخصاً نقل می‌کرده نوشته است.
این اثر شرح مفصلی از افکار واقعی و احساسات و انگیز‌ه‌های سوکارنو را بیان و گلایه‌های او را از مغرب‌زمین مطرح کرده و کوشیده است نظر غرب را به اندونزی معطوف سازد. این کتاب در عین طرح و بیان واقعیات زندگی شخصی و سیاسی سوکارنو از لحاظ داستانی بسیار قوی و محکم نوشته شده است.
سوکارنو اولین رهبر اندونزی استقلال‌یافته بود وی در سال ۱۹۰۱ زمانی که جزیره جاوه (Java)، در استعمار هلند بود، در این جزیره زاده شد. سوکارنو جنبش‌های جدایی طلبی اندونزی از هلند را رهبری کرد و پس از یک دهه بازداشت در زندان هلندی‌ها به یاری ژاپنی ها از آنجا بیرون آمد . پس از شکست ژاپن در۱۹۴۵ رهبران ملی اندونزی سوکارنو و محمد حتا در ۱۷ اوت ۱۹۴۵ (مطابق با ۲۶ مرداد ۱۳۲۴) استقلال این کشور را اعلام کردند. سوکارنو در سال ۱۹۴۹ به قدرت رسید و به جای اینکه از مجلس اولیه حمایت کند، دموکراسی هدایت‌شده‌ای را راه‌اندازی کرد و خودش کنترل این ساز و کار را در اختیار گرفت. سوکارنو به دنبال کودتای نظامی در سال ۱۹۶۵ از مسند قدرت کنار رفت و در سال ۱۹۷۰ و زمانی که در حبس خانگی بود دنیا را وداع گفت. دکتر سوکارنو اولین رهبر اندونزی استقلال‌یافته بود و در طول عمر پر برکتش، دستاورد‌های زیادی را برای مردم این کشور به ارمغان آورد و به‌رغم اینکه سال‌ها از مرگش می‌گذرد، مردم اندونزی او را به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های این کشور می‌شناسند.


تهیه و تنظیم: زهرا سلیمی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *