نتایج در این بخش نمایش داده می شود

دیوان اشعار مسعود سعد سلمان

مشخصات کتاب

نام کتاب :دیوان اشعار مسعود سعد سلمان

نویسنده : مسعود سعد سلمان

مترجم : ---

ناشر :مرا

دسته بندی :ادبیات کهن

سال چاپ :1389

نوبت چاپ :---

قیمت چاپی : 1000 تومان

قیمت دیجیتالی : ----
 

مسعود سعد سلمان، شاعر نامدار سده ۵ و ۶ هجری قمری در سال ۴۳۸ هجری به دنیا آمد. پدرش سفیر دولتان غزنویان در هندوستان بود درباره زادگاه وی اختلاف نظر وجود دارد برخی او را زاده همدان می‌دانند برخی نیز زادگاهش را لاهور نوشته‌اند. وی در دربار غزنوی و در لاهور روزگار به سر برد. دوران حیاتش مصادف با شش پادشاه غزنوی بوده است. مسعود سعد به مدت شصت سال به عنوان یکی از کارگزاران دیوان غزنوی خدمت کرد و شغل رسمی اش کتاب‌داری سلطنتی بود. وی در سال ۵۱۸ هجری کشته شد.
مسعود سعد بخشی از حیات هشتاد ساله‌اش را به دلیل همدستی با مسعود بن ابراهیم در توطئه علیه پدرش (ابراهیم غزنوی) در زندان‌های دهک، نای، سو و مرنجاب سپری و بارها به زندان افتاد. وی سال‌های پایانی عمرش را به سرودن بهترین شعرهایش در زندان نای گذراند و خاطرات و رنج‌های خود از زندان را در قالب شعر و حبسیات نگاشته ‌است. زندگی پر فراز و نشیب شاعر به ویژه حبسیات ماندگار وی که یادگار سال‌های سخت حبس است باعث توجه سایر شاعران و محققان به اشعار و سبک سخن او و ثبت و ضبط آثار آو از همان دوران گردید و بدین سان مسعود سعد سلمان به عنوان نامدارترین حبسیه سرای ایران شناخته شد. او دو پسر و یک دختر داشت یکی از پسرهایش با عنوان «سعادت» در شاعری راه پدر را پیش گرفت.
اشعار مسعود سعد سلمان متأثر از سروده‌های عنصری بلخی و منوچهری دامغانی و ناصرخسرو و فرخی سیستانی است. قصیده‌هایش به سبک خراسانی سروده شده و اغلب در مدح پادشاهان غزنوی هستند بیانی ساده و روان دارد و در اشعارش برخی کلمات هندی نیز دیده می‌شود.
(موسم باران) لاهور:
برشکال، ای بهار هندوستان ای نجات از بلای تابستان
دادی از تیر مه بشارت‌ها باز رستیم از حرارت‌ها
بادهای تو میغ‌ها دارند میغ‌های تو تیغ‌ها دارند
رعدهای تو کوس‌ها کوبند چرخ گوید همین که بگشو بند
طبع و حال هوا دگر کردی دشت‌ها را همه شمر کردی
سبزه‌ها را طراوتی دادی عمرها را حلاوتی دادی
راغ را گل زمردین کردی باغ را شاخ بسدین کردی
تو بدین حمله‌ای که افکندی بیخ خشکی ز خاک برکندی
تیر بگذشت ناگهان بر ما منهدم گشت لشکر گرما
حبذا ابرهای پرنم تو خرما سبزه‌های خرم تو


تهیه و تنظیم: زهرا سلیمی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *